Štěnice

Provádíme 3 způsoby likvidace štěnic. Více zde..

 

Nejčastější chyby při zjištěné přítomnosti štěnic.

 

Provádění dezinsekce svépomocí.

Opuštění zamořeného prostoru nebo  přestěhování jinam.

Ošetření pouze zamořené části bytové jednotky.

Demontáž nábytku delší dobu před ošetřením. Pokud je nutná demontáž, tak zásadně přímo při aplikaci.

Odstranění nábytku z ošetřovaného prostoru.

Nejhorší je přesunout napadený nábytek na chodbu domu nebo odnést k popelnicím. Během odnosu se vytratí vajíčka  nebo živí jedinci, kteří následně zamoří celý dům.

Obecný popis štěnice domácí:

 

Jedná se o druh ploštice velikosti 1 až 7mm. Líhnutí z vajíček trvá 1 – 3 týdny. Doba vývoje do 2 měsíců,dle okolních podmínek. Teplota, potrava. Doba života do 1 ½ roku. V hodně chladném prostředí ( matrace na balkoně ) se razantním způsobem zpomaluje líhnutí štěnic z vajíček.

 

Provádíme likvidaci štěnic - chemicky nebo teplem

Možná kombinace: pára + postřik + aerosol

Tepelná likvidace je vhodná především pro hotely

Jak na štěnice:

 

Hubení štěnic je dosti náročná záležitost. Svépomocí je možno se štěnic zbavit pouze v případě zcela čerstvého zasažení. Většinou maximálně do jednoho týdne, od prvních štípanců. Je, ale nutné připomenout, že prvotní štípance se na pokožce vyskytují se zpožděním až 10-ti dnů. Na 99% je nutné kontaktovat specializovanou firmu. Ušetříte čas, ale i peníze při neustálém kupování různých běžně dostupných přípravkům proti štěnicím. I když v různých prodejnách a na e-shopu tvrdí, že přípravek je určen na štěnice. Tak tyto prostředky na ně většinou nezabírají. Dobře učinkují na jiný a málo odolný hmyz. Potřebují pouze zvýšit prodejnost onoho prostředku. Nehledě na potřebném množství prostředku. Nakonec zcela zbytečně utratíte peníze za různé prostředky a budete stejně nuceni kontaktovat odbornu firmu. V současné době se k hubení štěnic používají prostředky, kderé se dají vzájemně míchat. Jsou určeny pouze pro profesionální použití.

Je nutné provést ošetření celé bytové jednotky. Provádí se postřik celého prostoru místnosti ( postele, stěny, za skříněmi, atd. ) A následně se byt napustí dezinsekčním prostředkem ve formě teplého, studeného aerosolu nebo zadýmováním . Zadýmování prostoru není v panelákových domech zcela ideální, z důvodu možného proniknutí kouře  do jiných bytových jednotek. Zadýmování je náročné na důkladné zatěsnění ošetřovaného prostoru. Nepříjemné je i opuštění bytu až na 24 hodin. ( i více, dle druhu prostředku ) Aerosol je v tomto případě vhodnější. Postačuje byt opustit na 2 až 6 hodin / dle typu aerosolu.

Ošetření proti štěnicím je nutné za pár týdnů zopakovat. Ve většině případech postačují 2 ošetření. Ale v některých případech i více. Mezi ošetřeními je nutné aby v napadeném prostoru štěnicemi někdo přespával. Pokud nechcete v bytě přespávat, dají se štěnice ,,jakoby‘‘ ošálit jiným způsobem. Štěnice musejí mít důvod k pohybu aby přelezli po co největší ošetřené ploše. I po přelezu insekticidu může dojít k pokousání než dojde u štěnice k úmrtí. Po první aplikaci je nové pokousání zcela běžné.

Likvidaci štěnic můžete objednat na

tel: 731 118 508 - 223 015 172

Diskrétnost:  v případě větší diskrétnosti, nás při objednání požádejte o parkování vozidla dále od vašeho domu.

Cena likvidace štěnic začíná na částce 2000,-Kč

 

Možné způsoby likvidace štěnic

 Kolik stojí zásah proti štěnicím?

Potrava štěnice:

 

Hlavním potravním zdrojem štěnice je: člověk. V nouzi postačuje některé z domácích zvířat, jako jsou kočka, pes, morče, atd. Štěnice pije krev jedenkrát týdně. Samice štěnice domácí potřebuje větší příjem potravy krve než samci. Přítomnost hostitele cítí štěnice i přes zeď.

 

Jak se nám domácí štěnice objeví v bytě:

 

Nejčastější příčinou bývá zavlečení štěnic z dovolených. Různých pobytů v hotelích, penzionech, ubytovnách, atd. Stačí cestovní zavazadla vložit pod zamořenou postel a štěnice se v ní rádi zabydlí.  Štěnice si můžete přinést s nábytkem, jak novým tak starým z bazaru. U popelnic bývá často vyhozený nábytek, který je zamořen štěnicemi. I toto je zdroj zavlečení štěnicemi při venčení psa. Dalším zdrojem může být nezodpovědné vynášení zamořeného nábytku. Nábytek se nedoporučuje v průběhu ošetření deratizační firmou odnášet z bytové jednotky nebo jiného ubytovacího zařízení. Z nezabalených postelí se při přenosu mohou uvolnit vajíčka nebo spadnout živé štěnice. Tímto způsobem dochází k zamoření celého domu. Štěnice mohou přilézt i od sousedů. Bývá to v případech kdy je bytová jednotka zamořena už delší dobu, ( samičky utíkají před obtěžujícími samečky ) nebo nájemníci na několik dnů a týdnů, opustí zasažené místo. Z tohoto důvodu dochází k migraci štěnic do jiných bytových prostorů. Ideální pro přelez štěnic jsou trubky od topení. Je nutné utěsnění těchto prostorů silikonem. Bohužel prostor stupaček na wc je při velkém zasažení trvalým problémem.

Bezchemická 100% likvidace štěnic teplem

 

 

Jak se pozná, že máme v bytě štěnice:

 

Štípanci! Jste neustále poštípaní a stále jste nenašli žádný hmyz. U kožních lékařů dříve docházelo se záměnami za kopřivku. Přítomnost štěnic se nejlépe pozná podle jejich trusu. Nejčastěji na roštu postele, černé tečky jako mušince. Při navlhčení a přejetí prstem vznikne tmavá šmouha. Z nenatřeného dřeva se černé tečky nedají prakticky odstranit. ( jedná se o krev ) Jsou i bytové jednotky, kde jsou štěnice během dne běžně viditelné na stěnách v řádu desítek. Rošty i matrace jsou na většině míst černé od štěničího trusu.

Jak vypadá štípanec od štěnice

U každého jinak. Někdo má štípance v řadě za sebou ( řetízek ) nebo na každé části těla pouze jeden štípanec. Záleží jak se štěnice napila krve nebo jak byla při sání rušena. U někoho se kousnutí objevují pár hodin a u jiných to může trvat i několik měsíců něž zmizí. Vyjímečně i roky.


 

 

Otázky a odpovědi: Štěnice

Jak se štěnice objeví u mě doma?

Většinou se jedná o přínos s některými věcmi. Z dovolené, hotelu, z návštěvy u známých. A nebo hůře se starým nábytkem z bazaru, ale i zcela novým. Především velké obchodní řetězce mají problémy s dovozovým zbožím. Doma po rozbalení z přepravního obalu, doporučujeme nábytek prohlédnout a hledat přítomnost štěničího trusu.

Jsem na místě s přítomností štěnic, jak si je nepřinést domů?

Kufry nedávat do úložných prostorů postele. Po příchodu domů vyprat veškeré prádlo a vyžehlit. Pokud nelze prádlo prát na 60°C stačí vyžehlit nebo přejet párou ze žehličky. Kufr, tašky uložit do černého igelitového pytle a umístit na přímé slunce. Ponechat celý den

Zvládnu likvidaci štěnic svépomocí?

Ano, ale pouze ze začátku. Dále záleží zda si přinesete samičku nebo samečka. Samička naklade vajíčka a poté se profesionální aplikace stává takřka nutná. Samečka můžete nalézt a usmrtit.

Pro odvážnější přichází v úvahu horkovzdušná pistole s regulací výkonu. Nebo parní čistič, nejlépe se suchou párou. Tyto druhy likvidace jsou dosti časově náročné.

 

Mám vyhodit postele atd.?

Záleží poze na Vás. Ve většině případů je vyhození majetku zcela zbytečné. Pokud se už rozhodnete postele a matrace vyhodit, musíte je prvně zabalit do fólie. Ochrana je nutná kvůli roznosu štěnic do jiných  prostorů při přenosu věcí.

Nutné přípravy před aplikací

Postačuje běžný úklid. Pokud není bytová jednotka zamořena štěnicemi, je zbytečné praní veškerého prádla ve skříních, atd. Pouze pokud je štěnic tolik, že jsou běžně vyditelné při vstupu do místnosti, je příprava náročnější.

V žádném případě neodtahujte skříně den předem. Odtažení způsobí změnu úkrytu štěnic. Štěnice vyhledává temná místa a po odtažení se mohou schovat na neobvyklé místo.

 

Mohu být přítomen chemické aplikaci?

Ano, ale s určitým omezením. Pořád je nutné dodržovat určité bezpečnostní postupy. Nejlepší je zdržovat se ve vedlejší místnosti, maximálně u dveří. Chemie se aplikuje postřikovačem a dochází k výření s prachem. Prach, který nese části chemické látky potom dýcháte. Pokud někde čtete, že můžete být přímo u aplikace, bez omezení - Vám lže. Pořád je to chemie.

Především domácí zvířata musejí být pryč už při aplikaci

Po aplikaci postřiku se ve většině případech byt plní aerosolem. ( teplý nebo studený )  Ošetřovaný prostor musí být nutně opuštěn!!! na potřebnou dobu.

 

Po aplikaci jsem stále poštípaná

Po první aplikaci je poštípání zcela běžné. Stále to opakujeme a stále se lidé ptají a přestávají důvěrovat.

Štěnice může být schovaná na nedostupném místě a ani aerosol ji nemusí donutit k pohybu.

Štěnice se sice otráví, ale ještě může kousnout.

Štěnice přelezla po malé ploše s insekticidem a trvá delší dobu než pojde.

Štěnice může vylést až po několika dnech.

Z vajíček se líhnou nové štěnice. Žádná použitelná chemie do domácností nezahubí vajíčka!!!

Projevy poštípání

Pozor na projevy poštípání se spožděním 7 až 10ti dnů. Může se stát, že jste byli poštípání v hotelu, ale štípance se projeví až doma. Pouze pokud se vyskytují nové štípance už není na co čekat, a provést dezinsekci